Go to Top

Shortlisted Nominees for the Living Sport Sports Awards 2018

The nominations are in.

The Judging Panel have deliberated.

And now for the shortlist, for the Living Sport Sports Awards 2018.

The Ceremony is to be held at the Burgess Hall in St Ives on Thursday 22nd November 2018 and this annual event brings people together to recognise and celebrate the brilliant sporting achievements of the many talented athletes, officials, coaches, volunteers, organisations and clubs in Cambridgeshire and Peterborough.

The nominations are made by the general public, and the Judging Panel is made up of Carol GRONOW, Trustee of Living Sport, Rebecca EVANS, Relationship Manager, Living Sport, representing the sponsors Paralympian Dan GORDON from Anglia Ruskin University and the media partner representative Steve Jackson from BBC Radio Cambridgeshire.

The 12 awards are spread across a range of categories and the shortlisted nominees in each are:

Grosvenor Sports Performance of the Year

Imogen GRANT (Rowing), Dan GOODFELLOW (Diving) and Lauren STEADMAN (ParaTriathlon)

Chroma Sport & Trophies Youth Sports Performance of the Year

Lizzy HARRISON, Thomas KEEN, Joe PURBRICK (all Athletics), Alfie BAKER (Boxing)

Anglia Ruskin University Coach of the Year

David CARFORD (Hockey), Polly BERRAONDO (Swimming / Triathlon), Gill STEVENS (Netball)

Support Cambridgeshire Community Volunteer of the Year

Nona BOWKIS (Athletics), Amelia RIORDAN & Tracy THWAITES (Netball), Annabel WEBB (Diving)

Nene Park Trust Young Community Volunteer of the Year

Crisaldo DA COSTA (Boxing), Isabelle KING (Football), Thomas VERDICCHIO (Trampolining), Jobey WADD, Frankie SUCKLING, Millie WOOKEY, Tegan PAPWORTH (Swavesey Village College)

Abbeycroft Leisure Services to Sport Award

Alan HANNIBAL (Athletics), Sue RICH (Tennis), Sally TIPPEN (Hockey)

Lifeplus Community Club of the Year

Bodymode Running Club, Cambridge Diving, Sawtry Walk to Run 

Baldwins School of the Year

Harston & Newton Community Primary, Highlees Primary, Linton Heights Junior

Everyone Health Workplace of the Year Award

Cambridge City Council and iGO4

Impact Awards, sponsored by 3B Design & Print

Kayleigh PLAZA, Lets Run Girls Cambridge, Youth Dreams Project

Jonnie Peacock Award – presented on the night by Cambridge Sport Lakes Trust

Paul CLARK, Ruth FOX, Lucy Alison WARNE

Mick George Matthew Warn Power of Sport Award

Active in Health, Community First Boxing Project, Steel Bones

Reacting to the announcement of the shortlist Simon Fairhall, Chief Executive said “The quality of the nominees for our Sports Awards is once again fantastic and the contribution made by them, individually, let alone collectively is really quite inspiring. Community sport would not exist without the significant contribution made by organisers and coaches, most of whom are volunteers, and their organisations and our Sports Awards are a great occasion for us to celebrate, recognise and reward this.  This includes the young people through the Community Volunteering category through to those who have contributed over many many years in the Services to Sport category” 

Emma Borley, from media partner BBC Radio Cambridgeshire said “We are delighted to support the Living Sport Sports Awards which recognizes and celebrates the local talent, drive and passion enabling the Cambridgeshire sports heroes of tomorrow to shine.  Sharing with the awards the desire to get involved, get active and get moving, BBC Radio Cambridgeshire is proud to bring you the best and most comprehensive local sports coverage”

Tickets to the Ceremony are available from Jayne Thacker at Living Sport on 01487 841559 or Jayne.Thacker@livingsport.co.uk

Share on Social MediaFacebookTwitterLinkedInGoogle+