Go to Top

Nominees for the Living Sport Sports Awards 2019

The nominations are in.

The Judging Panel have deliberated.

And now for the shortlist, for the Living Sport Sports Awards 2019.

The Ceremony is to be held at the Burgess Hall in St Ives on Thursday 28th November 2019 and this annual event brings people together to recognise and celebrate the brilliant sporting achievements of the many talented athletes, officials, coaches, volunteers, organisations and clubs in Cambridgeshire and Peterborough.

The nominations are made by the general public, and the Judging Panel is made up of Carol Gronow, Trustee of Living Sport, Rebecca Evans, Relationship Manager, Living Sport, representing the sponsors Paralympian Dan Gordon from Anglia Ruskin University and the media partner representative Steve Jackson from BBC Radio Cambridgeshire.

The 12 awards are spread across a range of categories:

Freedom Leisure – Sports Performance of the Year

Lucy Warne (Equestrian)

Chroma Sports & Trophies – Youth Sports Performance of the Year

Samuel Missin (Touch Rugby), Ella Darrington (Rowing), Rupert Tideswell (Racing Kayaking)

Anglia Ruskin University Sport & Exercise Sciences Coach of the Year

Andy Matson (Multi-sport (triathlon), Sally Townsend-Smith (Netball), Iain Reid (Judo)

Community Volunteer of the Year – no sponsor

Jonathan Evans (Rugby, Hockey & Tennis), Paul Beastall (Athletics), Oliver Stevenson (Badminton)

Nene Park Trust – Young Community Volunteer of the Year

Lily Callaghan (Football/Multisports/Boccia), Stephanie Browne (Athletics), Joanna Rodrigues (Football)

Services to Sport Award – no sponsor

Colin Bedford (Badminton), Jim Hill (Football)

LifeplusCommunity Club of the Year

Three Counties Running Club, Wisbech Inline Speed Skating Club, Cambridge Dons Goalball Club

Baldwins –  School of the Year

Ditton Lodge Primary School, Gretton School, Samuel Pepys School

Everyone Health - Workplace of the Year Award

Wellcome Sanger Institute, BGL Group Ltd, Cambridge Regional College

3B Design & Print – Impact Awards

Danielle Guy, Friends of Histon, Jenny Parker

Irwin Mitchell – Jonnie Peacock Award

Gabriella Wells (Netball)

Matthew Warn Power of Sport Award – no sponsor

John Wroe, Love to Move, Knock Out Extremism

Reacting to the announcement of the shortlist Simon Fairhall, Chief Executive said “We once again have a fantastic shortlist of nominees for our Sports Awards and the contribution made by them, individually, let alone collectively is really quite inspiring.  Community sport would not exist without the significant contribution made by organisers and coaches, most of whom are volunteers, and their organisations and our Sports Awards are a great occasion for us to celebrate, recognise and reward this.”

Peter Swann,  Sports Team, from media partner BBC Radio Cambridgeshire said  “We’re excited to be continuing our partnership with the Living Sport Sports Awards and once again celebrating the achievements of some of Cambridgeshire’s most talented, dedicated and passionate people. Sport is an important part of Cambridgeshire life, and we love telling those stories on air.”

Tickets to the Ceremony are available from Jayne Thacker at Living Sport on 01487 841559 or Jayne.Thacker@livingsport.co.uk

Share on Social MediaFacebookTwitterLinkedInGoogle+